Akademi Robot Logo Whatsapp
Sorularınızı Cevaplıyor Çevrimiçi

aRbot Montajı Nasıl Yapılır?

Blog

aRbot montajı ilk öğretimdeki öğrenciler öğretmen yada velileri ile yapabilir. Ortaokul ve üstü öğrencilerimizin kendilerinin yapmaları daha uygun olacaktır.

  1. aRbot alüminyum kasaya 2 adet motor 2şer adet vida ile monte edilir. 2 adet teker kasaının dışında kalan motor millerine takılır.
  2. Çizgi izleyen sensör ile sarhoş teker alüminyum kasanın ön alt kısmına 2 adet vida ile monte edilir.
  3. Ultrasonik mesafe algılayıcı sensör 2 vida ile alüminyum kasanın ön tarafına monte edilir.
  4. aRbot kart 4 adet aralayıcı ve 4 adet vida ile alüminyum kasanın üst kısmına monte edilir.
  5. Motor bağlantı kabloları aRbot kart üzerinde Motor Sol ve Motor Sağ bağlantı noktalarına monte edilir. (Programlama esnasında motor ileri gitmek yerine geri gidiyorsa ilgili motorun bağlantı kabloları yer değiştirilir.)
  6. Çizgi izleyen sensör ve ultrasonik mesafe algılayıcı sensör RJ25 kablolar ile aRbot anakarta bağlanır. Programlama yaparken kartların hangi kapılara takılabildiği ilgili bloklardan anlaşılabilir.)
  7. Bluetooth aRbot anakart üzerine monte edilir. (Yanlış takılması mümkün değildir.)
  8. Arduino Nano, aRbot anakart üzerine mini USB girişi alüminyum kasanın arka tarafına gelecek şekilde monte edilir.
  9. 4 adet kalem pil ve 4lü pil yatağı bağlantısı yapılarak setimiz kullanılabilir duruma gelir. Pil yatağını aRbot anakart altına koymak için 2adet ayarlayıcı kullanılmalıdır. Alternatif güç kaynakları olarak 7.4 volta kadar LiPo batarya yada PowerBank kullanılabilir. Arduino Nano için tavsiye edilen gerilim aralığı 7V-12V olsa da 9V üstünde bir güç kaynağı bağlamamakta fayda var. 

İYİ EĞLENCELER!

Paylaş:

İlgili Yazılar