bilgi@akademirobot.com +90 (505) 824 08 81 | +90 (505) 403 63 56
Çocuklar neden kodlama öğrenmeli

Çocuklar neden kodlama öğrenmeli

Yeni dünyanın en önemli unsuru olarak nitelendirilen kodlama, Google tarafından gündeme getirildi. Çocuklar için kodlama dilleri adı altında küçük bir oyunu ana sayfasına yerleştiren Google, bu konuda bir bilinç geliştirme amacına girdi. Peki, Çocuklar için kodlama dilleri ailemizin ve geleceğimizin minik üyelerine nasıl öğretilebilir? İşte, çocuklar için bu denli önem taşıyan kodlama dilleri hakkında merak edilen bazı detaylar.

Çocuklar için kodlama dilleri konusunu ele alan Google, geleceğin en önemli unsurları arasında yer alacağı sürekli konuşulan kodlama dillerine bir kez daha vurgu yapmış oldu. İntenetin ve bilişim çağının etkisini giderek arttırdığı son günlerde çocuklar için kodlama dillerinin öneminin de arttığı ve aynı zamanda bu eğitimlerin çok küçük yaşlarda verilmesi gerektiği Google'ın doodle'ında değindiği konu oldu. Peki, çocuklar için kodlama dilleri en kolay nasıl öğrenilebilir? İşte, bazı detaylar

Google bugün Çocukların kod yazmasının 50. yılını unutmayarak mini bir oyun ile Çocuklar için kodlama dilleri adlı konuyu gündeme getirdi. Oyunun amacı, tavşanı kutular üzerinde yönlendirerek havuçları alıp, belirli bir noktaya dönmesini sağlamak.

ÇOCUKLAR NEDEN KODLAMA ÖĞRENMELİ?

Çocuğunuzun erken yaşta kodlama eğitimi alması için pek çok önemli neden bulunuyor.

Kodlama eğitimi çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor.

Programlama öğrenmek aslında yeni bir dil öğrenmek gibi. Uzmanlara göre de ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenmesi o kadar kolay oluyor.

2020 yılı itibari ile ABD’de mühendis yetersizliği nedeniyle 1 milyon boş teknik iş pozisyonu olacak. Türkiye için bu konuda yapılmış bir araştırma yok ama iş ilanlarına göz attığınızda programlama yavaş yavaş tüm işlerin tanımlarında kendine yer başlıyor diyebiliriz.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki öngörülen yeni işlerin yüzde 60’ı bilgisayarla ilişkili olacak.

Kod yazma çiftçilikten hukuka, inşaattan tıbba kadar her endüstride kullanılabiliyor.

Bilgisayar mühendisliği yeni mezunlar arasında en çok kazandıran işlerden biri.

Kodlama aynı zamanda en yeni liberal sanatlardan. Liberal sanatlar insanları hayata hazırlamak ve öğrencilere etraflarındaki dünyayı daha iyi anlamaları konusunda yardım etmek üzere tasarlanıyor. Kodlama ise dijitalleşen hayatta dünyadaki olup biteni anlama adına giderek daha kıymetli hale gelecek bir alan.

KODLAMA EĞİTİMİ ÇOCUKLARA NASIL VERİLMELİ?

Çocuklar için kodlama eğitimi her şeyden önce eğlenceli olmalı. Yapılan araştırmalara göre çocukları programlamaya yönlendirmek kolay ancak eğitime devam etmelerini sağlamak çok da kolay değil. Bu nedenle çok akademik bir eğitim programından ziyade eğlenceye yönelik çocuğun ilgisini çekebilecek bir eğitim verilmesi daha doğru olacak. Bazı öğrenciler çok satan oyunlardan Minecraft için tasarım yapmayı tercih ederken diğerleri kendi internet sitelerini tasarlamak isteyebilir.

Pek çok aile çocuğuna mümkün olduğunca fazla programlama dili öğretme çabasında. Tabii kodlama konusunda farkındalığı olan fazla bilinçli ailelerden bahsediyoruz. Ancak bu çok da doğru değil. Bunun yerine çocuğa tek bir dil öğretmekle işe başlamak ve bu konuda mümkün olduğunca gelişmesi için çaba göstermek gerekli. Çünkü çocuk bir dili çok iyi öğrendiğinde zaten diğer dilleri de anlaması çok kolay olacak. Aynı anda birden fazla dil öğretmeye çalışmak çocuğun kafasını karıştırabilir.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/cocuklar-icin-kodlama-dilleri-bu-konuya-onem-veren-google-tarafindan-ele-alindi-40667023